CİNSİYET
ALT KATEGORİLER

Yoga Matı

(4 Ürün)
Filtreler
Filtreleri Kapat
Filtreleri Düzenle
Renk
Fiyata Göre
Renk
(2)
(1)
(1)
Fiyata Göre
Daha Fazla Göster

Yeni başlayanlar veya profesyoneller, kendilerine profesyonel düzeyde destek olan yoga matlarıyla, denge, konfor ve stabilite için aradıkları yardımı buluyor. Spor sırasında kişinin rahat hissedebilmesi için önem taşıyan matlar, farklı materyallerden yapılan, değişen kalınlıktaki çeşitleriyle kullanıcılara alternatif sunuyor. Üstelik matlar, yalnızca yoga sırasında kullanılmıyor. Yerde yapılan diğer egzersizlerde, pilates gibi farklı çalışmalarda matların konfor sağlayan özelliklerinden faydalanabilirsin. 

Diğer çalışmalara kıyasla, hemen hemen hiç ekipman gerektirmeyen yoga, sadece matla konforlu bir şekilde yapılabiliyor. Peki yoga matı ne işe yapıyor? 

 • Yoga matı, kullanıcılara sabitlik sağlıyor. Duruşları gerçekleştirirken, zemine güçlü bir şekilde tutunan matlar kaymayı, denge kaybını önlüyor. Eller, ayaklar terlese dahi, kullanıcılar mata kolaylıkla tutunarak güvenle pozlara girebiliyor. 
 • Kullanıcıların zeminle olan temasını düzenleyen ve ideal forma getiren yoga matları, kişilerin zemin sertliğini daha az hissetmesine yardımcı oluyor. 
 • Yoga matları, egzersiz sırasında kullanıcılara hijyen sağlıyor. Zemin ile teması kısıtlayarak kişinin zemine değmesine ve doğal olarak kirli yüzeylere dokunmasına mani oluyor. Ancak matların da düzenli temizlenmesi gerekiyor. 
 • Matlar, yoga hareketlerini yaparken kullanıcılara hizalama için referans noktası oluşturuyor. Örneğin, iki ayak aynı hizada mı diye düşünmek yerine matın duruşuna bakarak hareket düzeltilebiliyor. Hatta simetrinin daha kolay sağlanması için bazı matların ortasında uzunca bir çizgi yer alarak kullanıcılara yol gösteriyor. 
 • Yoga matının yalnızca pürüzsüz yüzeylerde kullanılabileceği tam olarak doğru değil. Bahçede çimenler üzerinde de mat kullanabilirsin. Diğer bir deyişle, yoga matı, hafif pürüzlü alanlarda pürüzsüz his yaratmaya yardımcı oluyor. 

Yoga Matı Modelleri

 • Kalınlıklarına göre yoga matı çeşitleri: Yoga matları kalınlıklarına göre 3 mm ile 10 mm arasında değişen çeşitler sunuyor. Alternatifler, en çok rağbet gören 5mm kalınlık düzeyinde yoğunlaşıyor. Mat modelleri içinden dilediğin kalınlıktaki ürünleri seçebilirsin. 
 • Asma halkalı yoga matları: Bazı matların üzerinde iki delik bulunduğunu görebilirsin. Bu halkalar matların profesyonel stüdyolarda, duvarda yer alan askılara asılması için kullanılıyor. Seçimini yaparken matın askı uzunluğunu da dikkate almalı, evinde veya stüdyodaki demirlerin yüksekliğine göre mat satın almalısın. 
 • Çantalı yoga matları: Matların kolay taşınması için set halinde sunulmasına rastlanıyor. Çantalı veya taşıma askılı yoga matı modellerini görebilirsin. Eğer çantalı veya askılı modellere ihtiyaç duyuyorsan bu alternatifleri değerlendirebilirsin. 
 • Uzunluklarına göre yoga matı alternatifleri: Matların boyları ve genişlikleri değişiyor. Kullanıcılar boy uzunluklarına göre kendilerine en uygun boyu seçebiliyor. Ortalama ebatlar ise 60 x 170 mm olarak ölçülüyor. Boyuna, kilona ve egzersiz hareketlerinin gerektirdiği alana en uygun matları çeşitler arasında bulabilirsin. 
 • Desenli yoga matı modelleri: Matların üzerinde zaman zaman desenler, sloganlar da yer alabiliyor. Desenli yoga matı modellerini de bulabilirsin. Zevkine göre dilediğin mat modelini tercih edebilirsin. Eğlenceli desenleri seçerek yoga için bir motivasyon daha kazanman mümkün. 

Yoga Matı Fiyatları

Mat çeşitlerinin fiyatları, geniş skalada çeşitleniyor. Matların görünüşü, dolgu yoğunluğu, kalınlığı, ebatları, dokusu, yapıldığı malzeme, askı veya çanta bulundurması fiyatlar üzerinde direkt etkili oluyor. Tüm bu özellikleri değerlendirerek yoga matı fiyatlarını kıyaslamalı ve seçimini yapmalısın. 

Skechers, farklı zeminlere, kullanıcı beklentilerine uygun çeşitleri birinci kalitede malzemelerden imal ederek sunuyor. Her ürün, fiyat kalite dengesi ile kullanıcıları karşılıyor. Ancak yoga matı fiyatları, dönemsel kampanyalara, sezon indirimlerine, özel günler için oluşan fırsatlara göre değişiyor. Bu nedenle sık sık Skechers.com.tr’yi ziyaret ederek fiyatları takip etmeli, Skechers’ın sosyal medya hesaplarını takibe alarak ve bültene üye olarak kampanyaları izlemelisin. Kaliteyi ulaşılabilir fiyatlarla kullanıcılarla buluşturan Skechers yoga matı çeşitlerini tercih ederek, uzun ömürlü ve kaliteli matlara uygun fiyatlarla kavuşabilirsin. 

Yoga Matı Nasıl Temizlenir?

Yoga matları, zeminlerdeki toza, egzersiz sırasında oluşan tere, alandaki neme bağlı olarak kirleniyor. Uzun süre temizlenmeyen matlar, kötü koku sorunu oluşturuyor. Yoga matlarını sık sık temizleyerek bakımını gerçekleştirmelisin. Bu sayede hem matın ömrünü uzatabilir hem de hijyenik kullanım sağlayabilirsin. 

Matların temizliğinin her kullanımdan sonra yapılması öneriliyor. Özellikle matı sürekli farklı farklı kişiler kullanıyorsa, her kullanım sonrası temizlemeyi ihmal etmemelisin. Ancak sürekli sen kullanıyorsan, seansların yoğunluğuna ve zeminin kirliliğine bağlı olarak ortalama haftada bir matı temizlemen yeterli. 

Mat temizliğini nemli bezle veya mat temizliğine uygun solüsyonlarla yapabilirsin. Hafifçe nemlendirdiğin bez yardımıyla matı nazikçe silebilirsin. Mat bakımının önemli bir kısmı temizlikse, aynı derecede önem taşıyan bir diğer bölümü ile kurutma oluyor. Matları kesinlikle kurutmamadan üst üste koymamalı, nemli matları havasız alanlarda depolamamalısın. Mümkünse, sildiğin matı kurulamalı ve iyice havalanması için gölge bir alanda havalandırmalısın. Eğer matın kötü kokuyorsa, bu yeterince iyi temizlenmediği anlamına geliyor. Bu durumda, birkaç damla sıvı sabunu suyla karıştırarak mat silmede kullanabilirsin. 

 • Mat temizliğinde kesinlikle çamaşır suyu gibi aşındırıcı maddeler kullanmamalısın. 
 • Matın çok sert hareketlerle silinmesinin mata zarar vereceğini aklında tutmalısın. 
 • Matları çamaşır makinesine atmamalısın. 
 • Güneşte kurutmamalısın.
 • Matı katlamadan önce iyice kuruduğundan emin olman gerekiyor. 
 • Egzersiz öncesinde cildine krem veya losyon gibi mata zarar verecek ve yüzeyi kayganlaştıracak kozmetik ürünler sürmemelisin. Eğer mata bu tür ürünler bulaşırsa kurumasına imkan vermeden silmelisin. 

Mat kullanımının kişisel olması öneriliyor. Profesyonel bir stüdyoda egzersiz yapılsa dahi, katılımcıların kendi matlarını getirmesi hijyen açısından önem taşıyor. Matın yeterince temizlenmediği durumda yüzeyde bakteri gibi mikroorganizmalar üreyebiliyor. Aynı şekilde, bedenle temas neticesinde mantar, virüs gibi sorunlarla da karşılaşabilirsin. Bu bağlamda mat temizliğine önem vermelisin. 

Yoga Matı Ne Kadar Süre Kullanılır?

Temizlik önerilerine dikkat edersen, bakım ve havalandırma süreçlerini ihmal etmezsen, kaliteli yoga matı seçerken ürünü uzun süre ilk günkü performansta kullanabilirsin. Kaliteli yoga matları alan ve kullanıma dikkat eden kişiler seneler boyunca mat yenilemeye gerek duymuyor. Ancak elbette, matın uzun ömürlü olması için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Öncelikle matı kırmamalı, hatlarını bozmayacak şekilde kıvırarak rulo yapmalısın. Ayrıca güneş alan, nemli ortamlarda saklamalısın. Direkt güneş ışını kadar ısı da mata zarar veriyor. Yoga matlarını ısı kaynaklarından uzakta muhafaza etmelisin. Buna ek olarak, matları mümkünse çantasını veya hava alan koruyucu kılıfın içinde saklamalı ve tozlanmasını önlemelisin. Sık sık temizlemeli ve havalandırmayı ihmal etmemelisin. Bu önerilere dikkat ettiğinde, bir de kaliteli bir Skechers yoga matı aldıysan  uzun süre konforla kullanacağından emin olabilirsin. 

Yoga Matı Nasıl Seçilir?

Yoga matlarının onlarca çeşidi arasından seçim yapmak ilk bakışta kolay görünse de kafa karıştırıcı olabiliyor. Hepsi birbirine benzeyen matların tek farkı ise görünümleri değil. Yoga matı seçerken şu noktalara dikkat etmelisin: 

 • Yoga matlarının ilk dikkat edilmesi gereken özelliği kalınlığı oluyor. Çok ince matlar, çok sert ve pürüzlü zeminlerde vücudun incinmesine neden olabiliyor. Çok kalın matlar ise kullanıcının fazla yumuşak doku nedeniyle dengede kalmasını zorlaştırıyor, zemin tutuşu imkansızlaşıyor. Bu nedenle matların zemine göre seçilmesi önem taşıyor. Her yerde kullanılabilecek, ortalama kalınlıktaki matların 5 mm olması öneriliyor. 
 • Hatha yoga, yin yoga gibi hafif egzersizlerde 5-8 mm kalınlığındaki matlar kullanıcılara yetiyor. Daha fazla denge gerektiren vinyasa, ashtanga gibi yoga çeşitleri uygulanırken 3-5 mm kalınlığındaki matlar kullanılıyor. 
 • Eğer sürekli evde yoga yapmayı düşünmüyorsan, dışarıda, açık havada yoga yapmaya niyet ediyorsan yanında kolaylıkla taşıyabileceğin seçeneklere yönelmelisin. Kolaylıkla kıvrılarak çantaya koyulabilen veya askılara geçilerek taşınabilen hafif ve orta kalınlıktaki matları tercih edebilirsin. 
 • Matın malzemesi de seçim esnasında önem kazanıyor. Birçok mat PVC’den yapılıyor. Ayrıca TPE ve kauçuk yüzeyli matlar da bulunuyor. PVC ekonomik avantaj sağlarken, TPE matlar denge ve esneklik açısından puan topluyor. Kauçuk matlar ise yüzey tutuşunda daha iyi performans sergiliyor. 
 • Yoga matlarını dokusu, seçim kriterleri arasında yer alıyor. Yoga hareketleri yaparken dengeye yardım eden, kavramaya yardımcı olan, hareketleri kolaylaştıran dokular kullanıcılara avantaj sağlıyor. Seçim sırasında matın dokusuna dikkat etmelisin. 
 • Kaydırmazlık önem  arz ediyor. Yalnız zemin tutuşu değil, yapılacak egzersiz sırasında pilates topu ile dengede durmak için de kaydırmazlık önem taşıyor. Ancak matın tamamen sabit kalması da istenmiyor. Matın foam roller gibi malzemelerle dinamik egzersizler yaparken, kuvvetle beraber harekete yardımcı olması gerekiyor. 
 • Mat, sert egzersizler sırasında ayakların şok etkisinden etkilenmesini de azaltıyor. Ancak bunun için matın kalınlığına bakmak gerekiyor. Benzer şekilde, sert adımlar nedeniyle gürültü oluşma olasılığını da hafifletiyor. Örneğin step yaparken veya atlama ipi ile çalışırken mat üzerinde hareket yaparak komşuların rahatsız olmasını önleyebilir, bir yandan da ayaklarının sakatlanma olasılığını azaltabilirsin. 
 • Mat alırken vücut özelliklerini de dikkate almalısın. Mat boyları değişiklik gösteriyor. Matın boyunun uzunluğuna uygun ölçülerde olduğundan emin olmalısın. 
 • Matların ağırlıkları, ürün detay sayfalarında görülüyor. Mat seçerken ağırlığına da bakmalısın. Böylelikle sık sık seyahat eden biriysen mat taşımanın daha zahmetsiz olmasını sağlayabilirsin. 

Yoga Matı Kullanımı 

Yoga egzersizine başlamadan önce, matı zemine yayarak kullanabilirsin. Üzerinde hem yerde hem de ayakta yapılan hareketleri kolaylıkla gerçekleştirebilirsin. Matları kullanırken çok fazla çekiştirmemeye özen göstermelisin. Köpük benzeri malzeme, yoğun çekme kuvveti sonrasında kopabileceğinden nazikçe kullanmaya özen göstermek gerekiyor. Ayrıca, evcil hayvanların matları kemirmeye oldukça meraklı olduğunu bilmelisin, mat depolarken onların ulaşamayacağı yerlerde saklamayı tercih edebilirsin. 

Yoga matlarının kullanılması, yüzey sertliğinin tamamen yok olduğu anlamına gelmiyor. Eğer sakatlık ihtimalin, eklemlerinde sorunlar varsa, uzman önerisi olan dizlik gibi eklem koruyucuları kullanmaya devam etmelisin. Benzer şekilde, hareketleri yaparken vücudunun oluşturduğu basıncı, zemin sertliğini, bedenine yansıyan şok etkisini sen kontrol etmelisin. Mat üzerinde hareket etsen sahi, zıplama gibi sert hareketler yaparken muhakkak ayaklarında spor ayakkabı olmasına özen göstermelisin. Mat, bir miktar etki sağlasa da ayakların tam anlamıyla korunması için kesinlikle orta taban destekli bir ayakkabı kullanman gerekiyor. 

Spor ayakkabılarıyla, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca kullanıcının konfor sırrı olan Skechers spor aksesuarlarıyla da rahatlığa destek veriyor. Yalnız yoga matı değil, direnç bandı gibi egzersiz ürünleriyle kullanıcılarının karşısına çıkan marka, en kaliteli, dayanıklı ve uzun ömürlü aksesuarlarla hareketlerde konfora ulaşmanıza yardımcı oluyor. Hem spor konforunu sağlayan hem de verimi artıran kaliteli Skechers aksesuarları alarak sen de sporda en iyisi olmak için motivasyon kazanabilirsin. Daha konforlu, rahat spor deneyimi elde etmek için Skechers ürünlerini tercih edebilirsin. Üstelik Skechers spor ürünlerinde, şıklık beklentisi de karşılanıyor. Yalın, modern ve sportif çizgideki tasarım anlayışı hem amatör hem de profesyonel sporcuların estetik ihtiyaçlarına yanıt veriyor. 

back to top
Filtreler